.

 

 

İade ve Değişim

 
Cayma Hakkı Nedir?
6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun (“Kanun”) gereğince, alıcıların satın alınan ürünlerin teslimat tarihinden itibaren 14 gün içinde cayma haklarını kullanarak ürünleri iade etme hakları vardır.

Cayma Hakkı Nasıl Kullanılır?
Alıcının cayma hakkını kullanabilmesi için satın alınan ürünlerin teslimat tarihinden itibaren 14 gün içinde ürünleri iade etmek istediğini satıcıya bildirmesi gerekmektedir. Satıcı, alıcının talebini aldıktan sonra en geç 10 (on) gün içerisinde, ürünü iade alıp ürün bedelini alıcıya ödemekle yükümlüdür.

Ürün veya ürünler iade edilirken teslimatı sırasında Alıcı’ya ibraz edilmiş olan orijinal faturanın da iade edilmesi gerekmektedir. Faturanın iade açıklama bölümündeki bu bölüm doldurulmalı ve fatura, Alıcı tarafından imzalanarak ürünle birlikte teslim edilmelidir.

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun ne zaman yürürlüğe girdi?
6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun 28.05.2014 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

28.05.2014 tarihinden önce satın alınan ürünlerde cayma hakkı nasıl kullanılır?
28.05.2014 tarihinden önce satın alınan ürünler için 4077 sayılı Tüketicinin Korunması hakkındaki Kanun geçerlidir. Bu kanuna göre, alıcıların teslimat tarihinde itibaren 7 gün içinde cayma haklarını kullanarak ürünleri iade etme hakları vardır. Cayma hakkı süresi dışında kalan iade talepleri için geçerli süre ise 30 gündür.

Cayma hakkının geçerli olmadığı ürünler nelerdir?
  • * Alıcının isteği ile kişiye özel olarak üretilen, üzerinde değişiklik veya ilave yapılarak kişiye özel hale getirilen ürünler
  • * Niteliği itibarıyla geri gönderilmeye elverişli olmayan ürünler (İç çamaşırı, mayo, kozmetik gibi hijyenik durumu hassas olan ürünleri iade edebilmenin koşulu ürünün açılmamış ve denenmemiş olmasıdır.)
  • * Alıcı tarafından açılmış olan ses veya görüntü kayıtları (DVD, CD ve Kaset vb.), basılı ürünler (Kitap, dergi vb.), yazılım programları ve bilgisayar sarf malzemeleri
  • * Çabuk bozulma tehlikesi olan veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan ürünler
  • * Fiyatı borsa veya teşkilatlanmış diğer piyasalarda belirlenen ürünler (Külçe, Ziynet Altın ve Gümüş kategorisindeki tüm ürünler vb.)
  • * Tatil kategorisinden satın alınan otel, yurt içi/yurt dışı turlar, gezi ve uçak bileti gibi ürün ve hizmetler. Bu ürün ve hizmetlerin iptal/iadesi, satıcı acente uygulaması doğrultusunda yapılır.
Not: Kanun maddesinde de görüleceği üzere sitemizden alınmış olan ürünlerin iadesi sadece açılmamış, ambalajı deforme olmamış ve kullanılmamış ürünler için geçerli olup aksi durumdaki ürünler kesinlikle iade alınamamaktadır.

Cayma hakkı sürecinde iade kargo ücreti kime aittir?
Cayma hakkı kapsamında ürün iadelerinde iade kargo ücreti alıcılara aittir. Alıcılar ürünleri kişisel sebeplerle iade etseler dahi, iade ettikleri ürünlerin kargo ücretini ödemekle yükümlüdürler.

Alıcı, ürünü kullansa bile iade edebilir mi?
Ürünün ambalajının açılması, ürünün denenmesi, ürünün mutat kullanımı, yani ürünün alışılageldiği gibi kullanılması cayma hakkını ortadan kaldırır. Satıcı, cayma süresi içinde ürünü alıcıya teslim etmişse alıcı, ürünü ancak olağan bir gözden geçirmenin gerektirdiği ölçüde kullanabilir. Aksi takdirde alıcı cayma hakkını kullanamaz.
 
Ürüne zarar verilmesi durumunda alıcı cayma hakkını kullanıp ürünü iade edebilir mi?
Mevzuat gereği, ürünün değerinin azalması veya iadeyi imkânsız kılan bir nedenin varlığı, cayma hakkının kullanılmasına engel olmaz (Taşıma sırasında ürünün kargo firması tarafından deforme olması gibi.). Ancak ürünün değerinin azalması veya iadeyi imkânsızlaşması alıcının kusurundan kaynaklanıyorsa, alıcının, ürünün değerini veya değerindeki azalmayı satıcıya tazmin etmesi gerekir. Bu durumda, satıcı zararınızı tazmin edebilmek için, ürün değerinin azalmasına ilişkin alıcı hakkında yasal yollara başvurabilir.

Ürünü teslim alırken nelere dikkat edilmesi gerekir?
İade edilen ürün size ulaştığı zaman mutlaka kargo paketini kontrol edin. Kargoda bir hasar tespit etmeniz durumunda kargo görevlisine tutanak tutturun. Hasarlı kargolar için kargo görevlileri tutanak tutmakla yükümlüdür.
 
Alıcı ürünü iade ettikten sonraki süreç nasıl işler?
Alıcı ürün iade kargo bilgilerini [email protected] adresine ilettikten sonra ürünün kargodan bize ulaşması beklenir. Kargodan bize ulaşan ürün teslim alındıktan sonra 3 iş günü içinde iptal talebiniz yerine getirilecektir.

Alıcının iptal / iade talebi değerlendirme sonucunda şartları sağlıyorsa, ürün değişimi, başka bir ürünle takas veya tamamen para iadesi şeklinde Alıcı tercihine göre yerine getirilerek işlem sonlandırılacaktır.

Para iadesi iptal-iade işlemi sonuçlandıktan sonraki 7 iş günü içinde gerçekleştirilir. Kredi kartı tek çekim iadeleri iade işleminden sonraki 24-72 saat arasında hesaplara yansımaktadır. Kredi kartı taksitle alışverişlerdeki iadeler her ay ekstrenize taksit sayısı süresince banka tarafından yansıtılmaktadır. Tek çekim ve taksitli iade süreçleri tamamen işlem yapılan banka tarafından yerine getirilmekte olup  www.antalyayildizlar.com 'un herhangi bir müdahalesi söz konusu değildir.